Wiadomości

POLICJANCI PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZABEZPIECZENIA 28 FINAŁU WOŚP

Data publikacji 10.01.2020

Już po raz 28 policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem kwestujących wolontariuszy i tych wszystkich, którzy będą wspierali WOŚP. Mundurowi zadbają również o bezpieczeństwo osób, którzy będą udawać się w tym dniu imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach pojawi się więcej policjantów z różnych pionów. Przypominamy o tym, że w przypadku gdy będziemy świadkami sytuacji wymagającej interwencji policjantów, alarmujmy ich, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 112.

Już od wielu lat, na początku stycznia policjanci przygotowują się do zabezpieczenia Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach Starogardu Gdańskiego pojawi się więcej  policjantów. W zapewnienie bezpieczeństwa kwestujących i mieszkańców zaangażowani zostaną kryminalni, funkcjonariusze prewencji oraz ruchu drogowego. Ci ostatni będą dbali przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz płynność ruchu na ulicach podczas imprez, które w tym dniu będą organizowane na terenie Starogardu Gdańskiego.

Już w grudniu ubiegłego roku starogardzcy policjanci nawiązali kontakt z organizatorem tegorocznego finału w celu ustalenia zasad współpracy oraz kierunków działań mających zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz kwestującym wolontariuszom. Ponadto mundurowi są w stałym kontakcie z przedstawicielami starogardzkiego OSIRu - organizatorem 28 Finału WOŚP, z którym na bieżąco wymieniane są informacje mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy.

9 stycznia tego roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim uczestniczyli również w dwóch odprawach z udziałem sztabu WOŚP i osobami, które będą zajmowały się kwestowaniem. W spotkaniach tych brało udział blisko 500 wolontariuszy. Ponadto policjanci przygotowali kilka porad dla darczyńców i wolontariuszy WOŚP.

  • Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

-Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator imienny ze zdjęciem, który musi zawierać m.in. numer zbiórki, hologram, pieczątkę, adres wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;

-Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu;

- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze. 

- Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 112) lub strażą miejską (numer telefonu alarmowego 986).

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

  • Porady dla wolontariuszy

-Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych; miejscach dobrze oświetlonych miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

- Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach,

- Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opiekę osób dorosłych.

- Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

- Jeżeli będziecie tego potrzebowali, zwracajcie się o pomoc do Policji (numer telefonu alarmowego 112) lub straży miejskiej (numer telefonu alarmowego 986).

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!