NEL MA CZTERY ŁAPY I NOSA DO NARKOTYKÓW
Jak skuteczny może być nos policyjnego psa wyspecjalizowanego w poszukiwaniu zapachu narkotyków, pokazała Nel – owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. Czuły nos czworonożnego funkcjonariusza wskazał ukryte w samochodzie woreczki strunowe, w których wcześniej znajdowały się środki odurzające.
Do zdarzenia doszło w minioną środę późnym wieczorem. Policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego starogardzkiej komendy w czasie nocnej służby zauważyli na drodze dojazdowej do jeziora Kochanka zaparkowane audi. Auto na tczewskich numerach rejestracyjnych stało w miejscu odosobnionym, a w środku siedział mężczyzna. Zastana sytuacja zaciekawiła policjantów, którzy postanowili wylegitymować kierowcę. Podczas tej czynności mężczyzna zachowywał się nerwowo, unikał kontaktu wzrokowego, a na jego czole zaczęły pojawiać się krople potu. Gdy mundurowi sprawdzili mężczyznę oraz auto w policyjnych kartotekach, okazało się, że 36-latek był już wcześniej notowany za posiadanie środków odurzających. Podczas przeszukania samochodu funkcjonariusze znaleźli kilka woreczków ze śladową ilością żółtego proszku oraz kartę bankomatową z żółtym nalotem. Aby dokładnie przeszukać samochód, funkcjonariusze wezwali na miejsce wsparcie.
Dwuipółletnia Nel—czworonożna policjantka z bardzo czułym nosem, szybko i sprawnie obwąchała wszystkie zakamarki auta. Specjalistka w poszukiwaniu zapachu narkotyków wskazała swojemu przewodnikowi okolicę dźwigni zmiany biegów. Gdy jej opiekun zdemontował plastiki, oczom mundurowych ukazał się kolejny woreczek foliowy z zamknięciem strunowym. Tym razem wewnątrz znajdowała się zbrylona substancja koloru żółtego. Badanie testerem wykazało, że była to metaamfetamina. Mieszkaniec powiatu tczewskiego został zatrzymany i doprowadzony do miejscowej komendy, gdzie policjanci osadzili go w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Zabezpieczony materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie zarzutu dotyczącego posiadania środków odurzających. Za popełnienie tego przestępstwa ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Współpraca z policyjnymi czworonogami jest kluczowa dla skutecznych działań mundurowych. Dzięki wytrenowanym zdolnościom w wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych oraz tropieniu śladów pozostawionych przez przestępców, Policja może skuteczniej prowadzić swoje czynności i utrzymywać właściwy poziom bezpieczeństwa. Psy policyjne są niezastąpionym narzędziem w walce z przestępczością i stanowią dumę każdej policyjnej jednostki.