UWAŻAJ, BO MOŻESZ STRACIĆ SWOJE OSZCZĘDNOŚCI!
Policjanci w całym kraju ostrzegają oraz apelują o szczególną ostrożność w czasie zakupów, zarówno w tradycyjnych w sklepach, jak i wirtualnych w Internecie. Mundurowi przestrzegają również przed przekazywaniem pieniędzy fałszywym wnuczkom i osobom podającym się za funkcjonariuszy CBŚP i Policji. Pośpiech i brak podstawowej wiedzy o bezpiecznych zachowaniach w sieci, zasadach bankowych oraz płatnościach elektronicznych sprawiają, że bardzo często padamy ofiarami oszustów, tracąc swoje życiowe oszczędności.
Każdego dnia do jednostek policji w kraju zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustów. Szczególnie teraz, gdy jesteśmy zajęci przygotowaniami do świąt wielkanocnych, funkcjonariusze zauważają wyraźny wzrost aktywności tzw. kieszonkowców oraz oszustów Internetowych. Jedni i drudzy wykorzystują nasz pośpiech i zabieganie, a co się z tym wiąże obniżoną czujność i roztargnienie. Nie brakuje również przestępstw popełnionych metodą na fałszywego wnuczka, policjanta, prokuratora, doradcę finansowego czy funkcjonariusza CBŚP.
Mimo policyjnych apeli i ostrzeżeń niemal każdego dnia do starogardzkiej komendy zgłaszają się oszukane osoby, które w wyniku przestępczych działań straciły swoje życiowe oszczędności. Tylko w tym miesiącu do funkcjonariuszy z tej jednostki zgłosiło się 16 pokrzywdzonych, którzy w wyniku wspomnianych oszustw stracili łącznie blisko 195 tys. zł.
Mundurowi z Kociewia przyjęli między innymi zgłoszenie od mężczyzny, który planował pomnożyć swoje oszczędności, inwestując gotówkę w krypto waluty. Fałszywy doradca finansowy nawiązał kontakt z pokrzywdzonym, wskazując swojej przyszłej ofierze, w jaki sposób ma dysponować swoimi oszczędnościami i jak właściwie zainwestować posiadane środki. Jak się można domyślić, zysku nie było, a straty wyniosły ponad 163 tys. zł.
Policjanci po raz kolejny apelują o szczególną czujność i rozwagę. Nie klikajmy w żadne przesłane linki i nie logujmy się za ich pośrednictwem do swoich banków. Nie instalujmy na nasze urządzenia programów i aplikacji, o które proszą nas nieznani nam rozmówcy. Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej pozostawianie ich w śmietniku, czy wyrzucanie przez okno przed budynek. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym, nawet jeśli mają one być dla naszego wnuczka. Najpierw skontaktujmy się osobiście, z bliską dla nas osobą, aby potwierdzić czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy finansowej. Korzystając z płatności BLIK, zawsze pamiętajmy o weryfikacji przelewanej kwoty, przed podaniem kodu. Pamiętajmy, wystarczy mała chwila nieuwagi, a straty mogą być wielkie.