WYPADEK KOMUNIKACYJNY, POZOROWANA UCIECZKA OSADZONYCH I POŻAR — ĆWICZENIA SŁUŻB Z POWIATU STAROGARDZKIEGO
Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej z aresztu śledczego, straży pożarnej, policji, którzy współdziałali ze służbami medycznymi, powiatowym centrum zarządzania kryzysowego oraz strażą leśną, uczestniczyło w szeroko zakrojonych ćwiczeniach, które dzisiaj przed południem odbyły się w Starogardzie Gdańskim. Pozorowany wypadek komunikacyjny powiązany z ucieczką osadzonych to epizody, które pozwoliły przećwiczyć służbom obowiązujące procedury, dopracować elementy skutecznej współpracy i wymiany informacji, a także doskonalić swoje umiejętności w zakresie współdziałania z innymi podmiotami uczestniczącymi w tego typu zdarzeniach.
Dzisiaj przed południem podczas konwojowania osadzonych ze starogardzkiego aresztu śledczego do innej placówki penitencjarnej, zaistniała konieczność zmiany trasy konwoju. Decyzja taka została podjęta, aby ominąć czasowo zablokowany odcinek drogi krajowej nr 22. Podczas przejazdu zapasową trasą, w auto służby więziennej czołowo uderzył bus, którego kierowca na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem. W wyniku tego zdarzenia rannych zostało łącznie kilka osób, w tym 2 konwojentów oraz 2 osadzonych. Ze względu na wydobywający się spod maski rozbitego pojazdu dym i realne zagrożenie pożarowe, dowódca konwoju zadecydował o ewakuowaniu wszystkich uczestników tego zdarzenia w bezpieczne miejsce. Podczas wysiadania z rozbitego auta jeden ze skazanych zaatakował funkcjonariusza i uciekł do pobliskiego lasu. Wykorzystując zaistniałą sytuację, podobnie zachował się drugi z osadzonych. Dowódca konwoju o zdarzeniu natychmiast poinformował kierownictwo starogardzkiego aresztu. Bezzwłocznie ogłoszono alarm w jednostce. Informacja o wypadku została przekazana policji, straży pożarnej, a także trafiła do powiatowego centrum zarządzania kryzysowego, służb medycznych oraz straży leśnej. Od tej chwili współpracujące ze sobą na co dzień służby, rozpoczęły swoje skoordynowane działania, których celem było jak najszybsze udzielenie pomocy rannym osobom, zminimalizowanie skutków tego zdarzenia oraz zatrzymanie zbiegów.
Straż pożarna zabezpieczyła miejsce zdarzenia i udzielała pomocy rannym, a policjanci ze strażą leśną i grupą pościgową służby więziennej przeczesywały tereny leśne w poszukiwaniu zbiegów.
Oczywiście dzięki profesjonalnej koordynacji działań między funkcjonariuszami Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim, Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim, Nadleśnictwa w Starogardzie Gdańskim, a załogą Aresztu Śledczego, finał tego zdarzenia był taki, że skazani zostali zatrzymani i ponownie trafili za kratki, a osoby ranne, które uczestniczyły w tym wypadku, otrzymały pomoc medyczną.
Najważniejszym celem prowadzenia tego rodzaju ćwiczeń, jest stałe podnoszenie sprawności, doskonalenie umiejętności praktycznych i skuteczności działań w sytuacjach zagrożenia oraz współdziałania z innymi podmiotami uczestniczącymi w tego typu zdarzeniach. Jest to również świetna okazja do zweryfikowania przyjętych rozwiązań oraz procedur postępowania i oceny stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia np. wypadku komunikacyjnego konwoju, ucieczki osób konwojowanych, czy pożaru. Tego typu ćwiczenia są także doskonałą okazją do doskonalenia swoich umiejętności w posługiwaniu się specjalistycznym sprzętem stanowiącym wyposażenie służb.