POLICJANCI PODSUMOWALI DZIAŁANIA „PRĘDKOŚĆ”
Starogardzcy policjanci podsumowali wczorajsze działania „PRĘDKOŚĆ”. Akcja drogówki skierowana była w szczególności do tych kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Funkcjonariusze sprawdzali również trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci.
Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych to jedna z głównych przyczyn tych najtragiczniejszych wypadków. Ograniczenie liczby zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących w związku z nadmierną prędkością jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Wczorajsza akcja "Prędkość" była jedną z cyklicznie prowadzonych akcji, której celem jest właśnie ściganie kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości i powodują realne zagrożenie w ruchu drogowym.
Podczas wczorajszych działań starogardzcy policjanci zwracali między innymi uwagę na prędkość pojazdów, ich stan techniczny, jak również trzeźwość kierujących i posiadanie przez nich wymaganych dokumentów. W ciągu kilku godzin mundurowi skontrolowali blisko 60 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili łącznie 40 wykroczeń drogowych związanych z przekroczeniem prędkości, nakładając na kierowców 37 mandatów karnych oraz stosując 2 pouczenia, a w jednym przypadku skierowali sprawę do sądu. Cieszy fakt, że bez zarzutu pozostawała trzeźwość kierujących.
Takie działania jak wczorajsze prowadzone są przez policjantów cyklicznie. Funkcjonariusze apelują o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Przypominają również, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą, bądź ominąć bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę naszego auta, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Warto również podkreślić, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, obrażenia ciała oraz koszty materialne ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.