Wiadomości

Bezpieczna jesień na drogach.

Data publikacji 26.09.2024

Polska jesień zbliża się do nas dużymi krokami. To trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wcześniej zapadający zmrok, poranne mgły i przymrozki nie ułatwiają życia zmotoryzowanym. W tym czasie częściej dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem pieszych. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Wraz z nastaniem jesieni gwałtownym zmianom ulegają codzienne warunki atmosferyczne, które bezpośrednio dotyczą kierowców. Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, ranne mgły, mokra i śliska jezdnia oraz zwiększona ilość opadów — to czynniki powodujące przede wszystkim ograniczenie widoczności oraz znaczne wydłużenie drogi hamowania. Widoczność jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa, dlatego w warunkach, gdy jest ona ograniczona, piesi powinni pamiętać o odblaskach, a kierujący o tym, aby zmniejszyć prędkość i zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Dodatkowo mokra nawierzchnia znacząco wydłużająca drogę hamowania.
Jak pokazują policyjne statystyki — prędkość nie zawsze dostosowana do warunków drogowych, rowerzyści bez oświetlenia i piesi bez odblasków oraz lekceważenie podstawowych zasad ruchu drogowego, to częste przyczyny wypadków i kolizji!

Kierujący pojazdami, aby poprawić bezpieczeństwo własne i pasażerów, powinni w tym okresie zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do jazdy jesienią oraz warunkach zimowych. Zmiana opon, a także utrzymanie w czystości szyb, lusterek, świateł oraz systematyczne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy i wymiana wyeksploatowanych piór wycieraczek znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Należy również pamiętać, że od 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące pieszych. Wynika z nich, że każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, smycze oraz kamizelki. Obowiązek dotyczy jedynie miejsc poza terenem zabudowanym,  jednak policjanci zachęcają wszystkich do noszenia elementów odblaskowych, również w mieście, ponieważ po zmroku będziemy lepiej widoczni, a to z pewnością przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię to wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 300 zł.
Pamiętajmy – „Widoczność i ostrożność na drodze jest naszą tarczą i kluczem do bezpieczeństwa”.

  • Grafika obrazkowa. Jesienna droga w perspektywie, a na środku niebieski napis na żółtym tle: Pamiętaj! Widoczność i ostrożność na drodze jest twoją tarczą i kluczem do bezpieczeństwa!
Powrót na górę strony