Wzrost zainteresowania służbą, szkolenia i nowe wyzwania, tak minął 2024 rok
Rok 2024 pomorska Policja zamknęła liczbą 356 nowych funkcjonariuszy przyjętych do służby to o ponad 52 % więcej niż w roku 2023. Na chętnych do założenia munduru czeka 654 wakatów. Miniony rok to również wzrost zainteresowania służbą w szeregach pomorskiej Policji. Dzięki aktywności promocyjnej policjantów z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Gdańsku oraz policjantów z podległych jednostek do służby w Policji aplikowało 1598 osób, to o ponad 75% więcej zgłoszeń niż w 2023 roku i najwięcej od 2018 roku.
Sytuacja kadrowa
W 2024 roku na Pomorzu zostało złożonych 1598 aplikacji o przyjęcie do służby w Policji to o ponad 75% więcej niż w 2023 roku, 356 kandydatów pomyślnie przeszło całą procedurę kwalifikacyjną i zostało przyjętych do Policji. Jednostki, do których Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku skierował największą ilość nowo przyjętych policjantów to Oddział Prewencji Policji w Gdańsku - 96 osób i Komenda Miejska Policji w Gdańsku gdzie służbę rozpoczęło 36 funkcjonariuszy. Ogółem w ubiegłym roku do służby w garnizonie pomorskim przyjęto 124 kobiet i 232 mężczyzn. Ze służby odeszło m.in. na zaopatrzenie emerytalne 338 funkcjonariuszy, to o blisko 36% mniej niż w roku 2023.
Na dzień 31 grudnia 2024 roku na Pomorzu służyło 5406 policjantek i policjantów na 6660 policyjnych etatów.
Promocja służby
Funkcjonariusze garnizonu pomorskiego w trakcie wykonywania czynności służbowych stale promują zawód policjanta. W minionym roku policjanci Wydziału Doboru i Szkolenia wspólnie z policjantami z komend miejskich i powiatowych zainicjowali i przeprowadzili kilkaset spotkań z potencjalnymi kandydatami. Policjanci uczestniczyli w targach pracy, eventach i innych wydarzeniach mających na celu działania zachęcające do wstąpienia potencjalnych kandydatów do policji. Organizowali spotkania w szkołach mundurowych, inicjowali również spotkania w Urzędach Pracy na terenie woj. Pomorskiego z osobami poszukującymi pracy jako potencjalnymi kandydatami do Policji.
„Doborowe spotkania”, były doskonałą okazją aby porozmawiać z młodymi ludźmi, ale nie tylko o dalszych planach na przyszłość. W trakcie spotkań mundurowi omawiali stawiane przed kandydatami wymagania między innymi procedury kwalifikacyjnej, która składa się z kilku istotnych etapów (badań psychologicznych, testu wiedzy, testu sprawności fizycznej i badań lekarskich). Mundurowi podkreślali, że zawód policjanta jest trudny i wymagający ale jednocześnie daje mnóstwo satysfakcji, a każdy dzień przynosi coś nowego. W trakcie spotkań istniała możliwość sprawdzenia swojej sprawności fizycznej pod okiem doświadczonych instruktorów.
Wyczerpujące informacje dla kandydatów do służby w Policji można znaleźć na dedykowanej do tego zagadnienia stronie: https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/
Szkolenia
Początek roku, to również podsumowania przedsięwzięć szkoleniowych.
Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Gdańsku przeprowadził wspólnie ze Szkołą Policji w Słupsku szkolenia zawodowe podoficerskie i aspiranckie.
W ramach sił i środków garnizonu pomorskiego zgodnie z § 12 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 listopada 2023r. w sprawie szkoleń zawodowych i doskonalenia zawodowego Policji (Dz. Urz. Z 2023r., poz. 2506) na podstawie Decyzji nr 258 oraz nr 259 Komendanta Głównego Policji z 25.08.2023 (Dz. Urz. KGP poz. 81 i 89) w dniu 13 maja 2024 roku rozpoczęto realizację szkolenia zawodowego podoficerskiego oraz aspiranckiego dla policjantów garnizonu pomorskiego.
W 2024 roku w trakcie zorganizowanych szkoleń w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, szkolenie zawodowe podoficerskie oraz aspiranckie ukończyło 196 funkcjonariuszy,
Intensywnie szkolili się także pomorscy policjanci, podczas kursów specjalistycznych.
Pod patronatem Szkoły Policji w Słupsku na terenie Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Gdańsku dwukrotnie został przeprowadzony czterotygodniowy kurs specjalistyczny w zakresie taktyki i technik interwencji dzięki któremu wyszkolono 20 nowych instruktorów, , kurs specjalistyczny kwalifikowanej pierwszej pomocy dzięki któremu przy wsparciu Komendy Głównej Policji przeszkolono 12 nowych ratowników, Wydział Doboru i Szkolenia zrealizował ponadto kursy specjalistyczne z zakresu metodyki nauczania, (ponad 60 osób) oraz Kilkunastu policjantów dzięki szkoleniu w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej nabyło uprawnienia instruktorskie, które będą wykorzystywali w trakcie szkoleń policjantów w terenie.
Instruktorzy strzeleń policyjnych zrealizowali również kurs specjalistyczny w zakresie szkolenia strzeleckiego z wykorzystaniem karabinka automatycznego.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku wspólnie z policjantami z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przeprowadzili realizację kursów specjalistyczny w zakresie obsługi ręcznych mierników prędkości oraz w zakresie obsługi videorejestratora.
W ramach doskonalenia lokalnego zawodowego zrealizowano we współpracy m.in. z ITD, Komendą Wojewódzką PSP w Gdańsku, Urzędem Miasta Gdańsk, przeszkolenie
– z zakresu wykonywania przewozów towarów niebezpiecznych, w którym wzięło udział ponad stu funkcjonariuszy.
- Przeszkolono ponad 200 policjantów i pracowników cywilnych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej
- Zrealizowano kurs specjalistyczny dla policjantów recertyfikujących uprawnienia do wykonywania zadań związanych z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy (RKPP) przez Państwową Strażą Pożarną dzięki zawartym porozumieniom pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku a Komendą Wojewódzką PSP w Gdańsku.
- Funkcjonariusze Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku zorganizowali warsztaty Techniki i Taktyki Interwencji przeznaczonych dla instruktorów garnizonu pomorskiego. Zajęcia prowadził Robert Wardzała, który ukończył prestiżowy kurs instruktorski technik interwencyjnych w centrum szkoleniowym Gracie University w Houston USA. Szkoleni są w nim funkcjonariusze policji, wojska i innych formacji mundurowych z całego świata.
- Istotne szkolenie zorganizowano również we współpracy z Międzynarodową Organizacją Saario Academy. Warsztaty te były skierowane do instruktorów taktyki i technik interwencji z garnizonu pomorskiego, a ich tematyka koncentrowała się na jednym z najbardziej wymagających aspektów w policyjnej codzienności – obronie przed atakiem niebezpiecznym narzędziem.
RNZ
Niestandardowe zachowania osób, wobec których policjanci podejmują interwencje, stają się niestety coraz częściej standardem codziennej służby. Nie ma takiej samej interwencji, mówimy. Ale w tym przypadku naprawdę trudno jest przyjąć jeden stały wzór postępowania, ponieważ wśród osób z zaburzeniami psychicznymi i po zażyciu środków chemicznych nieznanego pochodzenia również nie ma jednolitego mechanizmu zachowań. Z tego też powodu w minionym roku policjanci intensywnie szkolili się w zakresie reagowania na niestandardowe zachowania osób wobec których są podejmowane interwencje. W minionym roku przeszkolonych zostało 1308 funkcjonariuszy.
Zmiany
W dniu 5 listopada 2024 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2024 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej, która przewiduje:
nowy tryb postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego wobec policjantów zwolnionych ze służby w Policji i ubiegających się o ponowne przyjęcie,
służbę kontraktową,
możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym.
Szczegółowe informacje są dostępne pod linkiem poniżej.
https://policja.pl/pol/aktualnosci/252108,Zmiany-w-procedurze-doboru-do-sluzby-w-Policji.html