Dwa zatrzymania z narkotykami w ciągu kilku godzin.
W Starogardzie Gdańskim policjanci z tego samego patrolu w ciągu kilku godzin zatrzymali dwie osoby posiadające narkotyki. Pierwszy z mężczyzn wpadł w ręce funkcjonariuszy podczas interwencji w miejscu zamieszkania. Drugi został zatrzymany w czasie kontroli drogowej.
Policjant z referatu patrolowo interwencyjnego wraz z przewodnikiem psa, w czasie wspólnej służby, doprowadzili do starogardzkiej komendy 2 mieszkańców Kociewia, którzy posiadali środki odurzające. Jako pierwszy do policyjnej celi trafił 27-latek, który był poszukiwany przez starogardzką prokuraturę w celu zatrzymania i przymusowego doprowadzenia na przesłuchanie. Policjanci odwiedzili go w miejscu zamieszkania. Podczas legitymowania mundurowi zauważyli na szafce w pokoju rozsypany żółty proszek. Badanie testerem wykazało, że była to amfetamina. Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom, że ma ją na własny użytek. W przeszukaniu mieszkania policjantom pomagała Nel – owczarek belgijski wyspecjalizowany w poszukiwaniu zapachu środków odurzających, który znalazł kolejne narkotyki.
Niespełna dwie godziny później, funkcjonariusze z tego samego patrolu zauważyli peugeota, którym kierował znany im z wcześniejszych kontaktów służbowych 34-latek. Z posiadanych przez policjantów informacji wynikało, że mężczyzna ten nie posiada uprawnień do kierowania. Podczas kontroli drogowej ustalenia mundurowych się potwierdziły. Co więcej, policjanci wyczuli wyraźny zapach marihuany. Podczas przeszukania w schowku za fotelem pasażera, mundurowi znaleźli dwa woreczki strunowe z suszem roślinnym. Dodatkowo Nel wskazała funkcjonariuszom schowek nad siedzeniem kierowcy, w którym znajdowało się plastikowe pudełko z marihuaną. Od mężczyzny, który kierował peugeotem, pobrana została krew w celu sprawdzenia, czy nie prowadził auta pod wpływem narkotyków.
Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do starogardzkiej komendy. Zabezpieczony materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie zarzutów dotyczących posiadania zabronionych w Polsce środków odurzających. Dodatkowo kierowca peugeota odpowie także przed sądem za kierowanie pojazdem bez uprawnień, a jeśli badanie krwi wykaże, że znajdował się pod wpływem środków odurzających, to nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w takim stanie.
Te incydenty, choć różne w szczegółach, łączy jedno: tragiczne konsekwencje błędnych decyzji. Pierwszy z zatrzymanych, 27-latek, poszukiwany przez prokuraturę, wpadł z amfetaminą w miejscu zamieszkania. Drugi, 34-letni kierowca, znany policji, stracił wolność, gdy w samochodzie, którym kierował znaleziono marihuanę. Obaj mężczyźni staną teraz przed sądem, a o wspomnianym dniu zapewne długo będą pamiętać. Te historie to nie tylko policyjne statystyki. To realne ludzkie dramaty, które mogłyby się nie wydarzyć. Wybór narkotyków to wybór ryzyka, utraty kontroli i często – życiowej porażki.
Zamiast ryzykować zdrowie, wolność i przyszłość, wybierzmy:
- Rozmowę: Jeśli masz problemy, nie bój się szukać pomocy. Porozmawiaj z zaufaną osobą, psychologiem lub specjalistą od uzależnień.
- Pasję: Znajdź aktywność, która daje ci radość i satysfakcję. Sport, muzyka, sztuka – możliwości jest mnóstwo.
- Odpowiedzialność: Pamiętaj, że twoje decyzje mają wpływ na twoje życie i życie innych. Nie pozwól, by chwila słabości zniszczyła twoją przyszłość.